Dzisiaj wchodzi w życie Traktat Lizboński, który zmienia niektóre zasady funkcjonowania Unii Europejskiej; nadaje jej jednolitą strukturę oraz osobowość prawną. Ponadto wprowadza on dwa ważne stanowiska: Przewodniczącego Rady Europejskiej (jakby prezydenta) oraz szefa unijnej dyplomacji, który powoła korpus dyplomatyczny UE.
Wczoraj w Warszawie odbyło się spotkanie (zorganizowane przez demosEuropa) z ministrem spraw zagranicznych Finlandii, Alexandrem Stubbem. W swoim wykładzie, zatytułowanym “The EU as a global power”, poruszył on ważne kwestie dotyczące przyszłości Unii Europejskiej:
- wyzwania wewnętrzne (rozwój swobodnego przepływu, skupienie się na nowym dużym projekcie jakim kiedyś było wprowadzenie euro)
- wyzwania zewnętrzne (wykorzystanie szans jakie daje wspólny korpus dyplomatyczny)
- wyzwania globalne (bliskie kontakty z Rosją, sojusz z USA)
Na zakończenie Alex Stubb przedstawił pięć swoich pomysłów, dzięki którym można poprawić pozycję UE w trzech wspomnianych powyżej punktach. Po pierwsze, Unia musi pozostać liberalna, otwarta i konkurencyjna. Po drugie, Unii potrzebny jest nowy duży projekt, najprawdopodobniej związany z odnawialnymi źródłami energii. Po trzecie, należy zmienić system finansowania i tworzenia budżetu, przejść od subwencji dla rolnictwa do finansowania innowacji. Po czwarte, powinniśmy jak najlepiej wykorzystać nowe struktury dyplomatyczne UE. Po piąte, ministrowie zagraniczni poszczególnych krajów Unii powinni działać wspólnie i na czele z Catherine Ashton działać na rzecz rozwiązywania kryzysów na świecie.
Udało mi się zarejestrować większość przemówienia Ministra Stubba. Zapraszam do obejrzenia, temat jest ciekawy, a Alex Stubb przedstawia swoje wizje i poglądy w bardzo przystępny sposób.
Alex Stubb in Warsaw, demosEuropa from Aleksandra Biolik on Vimeo.
Tekst wykładu dostępny jest na stronie Ambasady Finlandii.