Posted on Jan 22, 2007

Surykatka

Czas przedstawić jedno z moich ulubionych zwierzatek…Pierwszy raz przeczytalam o surykatkach w ksiazce “Zycie Pi” napisanej przez Yanna Martela.


Surykatka
(Suricata suricatta) – mały ssak drapieżny należący do rodziny mangustowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Suricata Desmarest, 1804. Surykatki zamieszkują południową część Afryki, głównie pustynię Kalahari. W Afryce oraz krajach anglojęzycznych znana jest pod nazwą Meerkat. Ta nazwa wywodzi się z języka niderlandzkiego, a tłumaczyć ją można
jako “kot jeziorowy”. Obecnie ta nazwa w Holandii nie jest już używana.


Wygląd:
Smukła sylwetka, wierzch ciała
jasnopopielaty z czarnym,
poprzecznym pręgowaniem.
Głowa biała, uszy czarne.
Ogon żółty o czarnym końcu.

Rozmiary:
długość ciała: 25-35 cm
długość ogona: 17-25 cm

Pożywienie:
Wszystkożerna, głównie owady
i inne bezkręgowce,
ale również gady,
ptaki i ssaki uzupełnione
pokarmem roślinnym.

Surykatka prowadzi dzienny tryb życia, zazwyczaj w grupach zajmujących określone terytorium. Co najmniej jeden z członków grupy zajmuje pozycję w najwyższym punkcie terenu i pełni wartę. W razie niebezpieczeństwa strażnik wydaje odpowiedni do zagrożenia dźwięk, na który stado odpowiednio reaguje. Na terenie otwartym kopie nory, lecz gdy jest to możliwe, korzysta ze skalnych szczelin.
Ciężarne samice spotyka się w listopadzie i lutym. Ciąża trwa 11 tygodni, a w miocie rodzi się zazwyczaj 2 do 4 młodych. Długość życia surykatek dochodzi do 12 lat (średnio 7 lat).
Młode surykatki łatwo oswoić. Wykorzystuje się je jako łowców gryzoni, co często robią Afrykańczycy.
Surykatki wydają głośne dźwięki w razie zagrożenia, ostrzegają tym całą kolonię.Starsze surykatki uczą młode, jak obchodzić się ze zdobyczą, organizując dla nich “szkoły łowieckie”. Szkoły łowieckie polegają na trzech stopniach nauki: Młoda surykatka dostaje martwe zwierzę (np. skorpiona) w celu poznania ofiary, następnie dostaje żywe nieuzbrojone zwierzę (np. skorpiona bez żądła), ostatnie zadanie jest rodzajem “egzaminu” – młoda surykatka dostaje żywe, uzbrojone zwierzę (np. skorpiona z żądłem) w celu jak najszybszego zabicia go. Surykatki mają naturalnie podwyższoną odporność na jad wielu zwierząt, m.in. węży i skorpionów. Ukąszenie zabójcze dla człowieka nie stanowi zagrożenia dla życia dorosłej surykatki.

Powered by Wiki

Posted by Picasa