Posted on Aug 3, 2007

“One world, one dream” czy “The Genocide Olympics”?

Postanowiłam poruszyć dzisiaj temat trudny i poważny. Od jakiegoś czasu staram się śledzić wydarzenia w Afryce, gdyż uważam, że zupełnie niesłudznie kontynent ten jest bardzo często pomijany. Powodów tego “zapomnienia” jest wiele…wstyd, poczucie winy, bezradność pomocy…Uczucia te dotyczą zarówno każdego z nas jak i mam nadzieję rządów i państw (choć może być trudno przypisać im takie uczucia).

Ostatnio natknełam się na ciekawy felieton w Gazecie Wyborczej dotyczący powiązań Chin oraz Sudanu (zainteresowanych zapraszam do lektury tutaj). Okazuje się, że inwestorzy z Chin (a także Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Indii oraz Pakistanu) zbudowali niedawno w Chartumie piękną (w kształcie żagla) siedzibę holdingu, którego główną działalnością jest wydobycie ropy z Sudanu. Dzięki złożom ropy gospodarka Sudanu rozwija się w zawrotnym tempie 13%. Eksporty ropy idą głównie do Chin (2/3), które w zamian za ropę dostarczają Narodowemu Frontowi Islamskiemu broni oraz udzielają wsparcia finansowego. Ten sam Front jest odpowiedzialny za masakrę w Darfurze, w której do tej pory zginęło ponad 200 tys. osób.

Dzieci w Darfurze

W związku ze zbliżającą się olimpiadą w Pekinie, obrońcy Darfuru rozpoczęli kampanię (patrz logo poniżej), której celem jest nagłośnienie sprawy i zmuszenie rządu Chin do zaprowadzenia pokoju w Darfurze. Akcję pod hasłem “Olimpiada ludobójstwa” popierają znani amerykańscy aktorzy i reżyserzy, m.in. Mia Farrow, George Clooney, Don Cheadle oraz Jerry Weintraub.

Problemami w Sudanie interesuje się rownież dr.Eric Reeves profesor języka angielskiego i literatury ze Smith College w Northampton w Massachusetts, który spędził w tym kraju ostatnie siedem lat pracując jako badacz i analityk. Wielokrotnie przedstawiał sprawę Sudanu przed amerykańskim Kongresem. Jeżeli chcecie poczytać więcej o jego pracy i pobycie w Sudanie zaprszam na jego stronę.

2 Comments

  • Patrycja says:

    Tragedia Darfuru bardzo leży mi na sercu, tym bardziej, że to największa klęska humanitarna na którą patrzą oczy współczesnego świata. Na szczęście pierwsze wojska ONZ zostaną tam wysłane. Sytuację w tym zakątku świata można śledzić na bieżąco na blogu poświęconym temu tematowi “Bez znieczulenia o Darfurze”:
    http://darfur.blox.pl/html

  • Ola says:

    Patrycja, dzięki bardzo za link do “Bez znieczulenia o Darfurze”.