Postanowiłam poruszyć dzisiaj temat trudny i poważny. Od jakiegoś czasu staram się śledzić wydarzenia w Afryce, gdyż uważam, że zupełnie niesłudznie kontynent ten jest bardzo często pomijany. Powodów tego “zapomnienia” jest wiele…wstyd, poczucie winy, bezradność pomocy…Uczucia te dotyczą zarówno każdego z nas jak i mam nadzieję rządów i państw (choć może być trudno przypisać im takie uczucia).
Ostatnio natknełam się na ciekawy felieton w Gazecie Wyborczej dotyczący powiązań Chin oraz Sudanu (zainteresowanych zapraszam do lektury tutaj). Okazuje się, że inwestorzy z Chin (a także Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Indii oraz Pakistanu) zbudowali niedawno w Chartumie piękną (w kształcie żagla) siedzibę holdingu, którego główną działalnością jest wydobycie ropy z Sudanu. Dzięki złożom ropy gospodarka Sudanu rozwija się w zawrotnym tempie 13%. Eksporty ropy idą głównie do Chin (2/3), które w zamian za ropę dostarczają Narodowemu Frontowi Islamskiemu broni oraz udzielają wsparcia finansowego. Ten sam Front jest odpowiedzialny za masakrę w Darfurze, w której do tej pory zginęło ponad 200 tys. osób.
Dzieci w Darfurze
W związku ze zbliżającą się olimpiadą w Pekinie, obrońcy Darfuru rozpoczęli kampanię (patrz logo poniżej), której celem jest nagłośnienie sprawy i zmuszenie rządu Chin do zaprowadzenia pokoju w Darfurze. Akcję pod hasłem “Olimpiada ludobójstwa” popierają znani amerykańscy aktorzy i reżyserzy, m.in. Mia Farrow, George Clooney, Don Cheadle oraz Jerry Weintraub.
Problemami w Sudanie interesuje się rownież dr.Eric Reeves profesor języka angielskiego i literatury ze Smith College w Northampton w Massachusetts, który spędził w tym kraju ostatnie siedem lat pracując jako badacz i analityk. Wielokrotnie przedstawiał sprawę Sudanu przed amerykańskim Kongresem. Jeżeli chcecie poczytać więcej o jego pracy i pobycie w Sudanie zaprszam na jego stronę.
Tragedia Darfuru bardzo leży mi na sercu, tym bardziej, że to największa klęska humanitarna na którą patrzą oczy współczesnego świata. Na szczęście pierwsze wojska ONZ zostaną tam wysłane. Sytuację w tym zakątku świata można śledzić na bieżąco na blogu poświęconym temu tematowi “Bez znieczulenia o Darfurze”:
http://darfur.blox.pl/html
Patrycja, dzięki bardzo za link do “Bez znieczulenia o Darfurze”.