Posted on Nov 29, 2007

Tajemniczy “x”

Dostałam dzisiaj na swoją skrzynkę służbową prezentację przygotowaną w programie PowerPoint. Jednak przy próbie jej otwarcia program stwierdził, że potrzebuje konwertora, inaczej nie zamierza mi pliku pokazać. Sprawdziłam zatem rozwinięcie pliku i odkryłam, że na końcu .ppt pojawił się tajemniczy “x” (.pptx). Co to takiego?

Otóż, chodzi o to, że w nowym pakiecie biurowym firmy Microsoft (Office 2007) zastosowany został inny format zapisywania plików o nazwie OOXL, czyli Office Open XML.

Poczytałam trochę na ten temat w Internecie i okazało się, że obecnie Microsoft chce ustanowić ten format jako standard ISO. Jeżeli tak się stanie, ograniczenia patentowe w OOXL mogą uniemożliwić eksportowanie polskich produktów do wielu krajów, w których te patenty obowiązują (w Polsce one nie funkcjonują). Stanie się tak dlatego, iż format OOXL nie jest formatem otwartym, czyli czytelnym dla programów oferowanych przez różnych producentów.

Zainteresowanych odsyłam na stronę Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania poświęconej standardowi OOXL (link poniżej).

OOXML - poznaj fakty

3 Comments

  • Pat says:

    U mnie w pracy wszystkie dokumenty z Office mają zakończenie “x”, np. docx… Czy to oznacza, że nie otworzę ich na komputerze gdzie jest zainstalowany “stary” Office?

  • Ola says:

    Pat, jeśli będą zapisane w formacie z “x” na końcu to niestety nie. Trzeba je zapisać w wersji czytelnej dla wcześniejszych offic’ów…

  • Pat says:

    Mmmm, szkoda :(