Posted on Dec 3, 2007

Nokia na wojennej ścieżce

Globalny lider produkcji telefonów komórkowych zaczyna na nowo zaznaczać swoją obecność na rynku. Wydaje się, iż główną przyczyną są ostanie zmiany na rynku będące rezultatem działań Apple, czyli (wszędzie już omawianym) wprowadzeniem iPhone.

Droga Nokii skrzyżuje się z Apple Inc. na dwa sposoby. Po pierwsze iPhone może w długiej perspektywie uszczuplić udział fińskiego producenta komórek w globalnym rynku. Po drugie, technologia ekranu dotykowego zastosowana w iPhone może utrudnić Nokii wprowadzenie telefonów z takim właśnie interfejsem. Jak podaje gazeta.pl (za PC Wolrd Komputer), Nokia może opóźniać wprowadzanie „dotykowych telefonów” z uwagi na patenty, jakie na tą technologie posiada Apple. Rozwiązaniem może okazać się zakup licencji od firmy Steve’a Jobsa.

Fińska grupa może także wejść w konflikt z operatorami komórkowymi. Kością niezgody może stać się nowy portal uruchomiony przez Nokie, czyli OVI. [szczegóły wkrótce]

Trochę historii (na podstawie nokia.com)

Firma Nokia powstała w 1967 roku w Finlandii i nic nie zapowiadało, że będzie mieć coś wspólnego z produkcją technicznych przedmiotów. Jej założyciel, inżynier górnictwa – Fredrik Idestam chciał zbudować firmę zajmująca się przetwórstwem drewna. Jak zatem doszło do tego, iż obecnie Nokia jest potentatem na rynku telefonów komórkowych (39% udział w globalnym rynku, wg danych z raportu Nokii za 3kw 2007)?

Współczesna Nokia powstała jednak dużo później, bo dopiero w 1967 roku w wyniku fuzji trzech dużych fińskich przedsiębiorstw, a mianowicie: wspomnianej wcześniej firmy Fredrika Idestama, Fińskich Zakładów Gumowych oraz Fińskiej Fabryki Kabli. Dzięki temu, że w zakładach gumowych stosowano nowoczesne technologie, a w fabryce kabli produkowane kable to telegrafów i telefonów, nowo powstała organizacja wspólnie z fińskim producentem telewizorów Salora stworzyło wspólne przedsięwzięcie – Mobira Oy, które w kolejnych latach stworzyło i wyprodukowało m.in. telefony samochodowe działające w technologii NMT, telefony przenośne Mobira Talkman oraz Mobira Cityman. Z firmy Mobira Oy powstała Nokia Mobile Phones, najbardziej prężna spółka Grupy Nokia.

Poniżej stuktura organizacyjna Grupy Nokia, oraz umiejscowienie na świecie zakładów produkcyjnych i laboratoriów.

Nokia struktura

Nokia produkcja