Posted on Jan 29, 2009

Fotoplastikon Warszawski

Podobno jedyny na świecie fotoplastikon zachowany w miejscu powstania. Nawet jeśli nie, to i tak warto zobaczyć ten zabytek sztuki fotografii, który mieści się w Warszawie w kamienicy przy Alejach Jerozolimskich 51.

Fotoplastikony były popularne na przełomie XIX/XX wieku. Pełniły one funkcję dzisiejszego kanału Discovery. Za niewielkie pieniądze umożliwiały ludziom kontakt z odległymi zakątkami świata i to w dodatku trójwymiarowy (dzięki technice stereofotografii).

Fotoplastikon Warszawski powstał ok. 1905 roku. W jego zbiorach znajduje się obecnie kilka tysięcy oryginalnych zdjęć (m.in. z otwarcia kanału Sueskiego). W połowie zeszłego roku Fotoplastikon został reaktywowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego (nota bene, kto nie był, niech szybko to nadrobi). Muzeum podpisało umowę z właścicielem fotoplastikonu (Tomaszem Chudym) na najbliższe 4 lata [za: WP].

Ja wybrałam się do fotoplastikonu w zeszłą niedzielę i miejsce to zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Rzeczywiście ma się poczucie podróży w czasie. Znaleźć Fotoplastikon nie jest łatwo, gdyż znajduje się on nie bezpośrednio przy ulicy. Trzeba wejść do bramy (nr 51 znajduje się naprzeciwko budynku Warszawa Śródmieście), przejść przez podwórze i poniższy znak wskaże nam drogę…

A na koniec jeszcze kilka praktycznych informacji… W tygodniu wstęp kosztuje 1 PLN (bilety są dostępne w ośmiu wzorach opracowanych przez Monikę Klimowską), a w niedzielę fotoplastikon można obejrzeć bezpłatnie. Informacje o aktualnych wystawach znaleźć można na stronie Fotoplastikonu.

1 Comment