Posted on Feb 4, 2009

Z iPhonem posadzisz drzewo

Oglądałam dzisiaj filmik nakręcony przez Loica Le Meur, na którym pokazuje on co znajduje się w podobno niezwykle słynnej torbie konferencji TED [pisałam już kiedyś o tym]. Zawartość torby jest rzeczywiście imponująca (aż się chce tylko dla niej pojechać na tą konferencję, a przecież TED to znacznie, znacznie więcej).

Jedną z rzeczy w torbie jest ulotka iPhorest (w wideo Loica ok. 3:35). Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, która polega na wirtualnym i rzeczywistym sadzeniu drzew. Zainstalowanie aplikacji iPhorest na iPhonie powoduje zasadzenie drzewa (wirtualnie i fizycznie). Użytkownik może obserwować jak z ziarnka wyrasta drzewo. Dodatkowo można też wysłać ziarenko na telefony innych osób i dzięki temu stworzyć las.

Za każde wirtualnie zasadzone drzewo fundacja The Conservation Fund posadzi jedno prawdziwe. W pierwszej kolejności fundacja będzie zalesiać wybrzeże wzdłuż Zatoki Meksykańskiej. Na razie nie wiadomo kiedy aplikacja pojawi się w App Store ani jaka będzie jej cena, czyli cena zasadzenie jednego drzewa.

Twórcą aplikacji jest iPhactory.

I jak tu się nie zachwycać iPhonem, App Storem i Apple, skoro dzięki temu powstają takie pozytywne pomysły. Tylko czekać aż pojawi się więcej aplikacji opartych o ten schemat. Można przecież pomóc tylu osobom.

5 Comments

 • makojad says:

  Bardzo ciekawa inicjatywa, wręcz ujmująca.
  Pokazuje także, Olu, że to nie sam iPhone czy AppStore są fascynujące, ale przede wszystkim to w jaki sposób ludzie potrafią wykorzystać dostępną technologię – w celu stworzenia ciekawych, integrujących inicjatyw. A to jest dziedzina ludzka, nie technologii.
  Ale fajnie rówież oczywiście, że technologia jest tak łatwa w dostępie i przyjazna, że nie skupia energii ludzkiej na sobie samej, lecz na tym do czego się ją wykorzystuje i do czego można wykorzystać.
  Pozdrowienia :)

 • Ola says:

  @makojad Masz rację, App Store to tylko platforma, która została wykorzystana do propagowania fajnego pomysłu. Ale trzeba przyznać, że idealnie pasuje to ostatnich reklam Apple – the greenest family of notebooks
  http://www.apple.com/macbookpro/#ad

 • Maeg says:

  Bez Apple też można sadzić wirtualnie drzewa. O tutaj co jakiś czas cyklicznie startuje identyczna akcja. http://posadzdrzewo.pl/ 😉

 • Ola says:

  @Maeg Świetna akcja. Dzięki za info.

 • P says:

  Dawno nie było nowych postów.. :(