Posted on Jun 27, 2009

LivingHomes – zielony dom z klocków lego

LivingHomes to przedsiębiorstwo, którego celem jest budowa energooszczędnych, funkcjonalnych i nowoczensych domów z wcześniej przygotowanych elementów. Założycielem i CEO firmy jest Steve Glenn – przedsiębiorca, który stworzył m.in. Clearview Software (kupione przez Apple), idealab (gdzie powstały m.in. eToys, CitySearch) oraz Peoplelink.

Pomysł jest bardzo prosty. LivingHomes buduje domy w sposób niestandardowy. Większość konstrukcji (zewnętrza jak i wnętrza) powstaje w fabryce. Dzięki temu minimalizowane są koszty związane z odpadami powstającymi w procesie budowy. Elementy składowe budynku (takie duże klocki lego) są następnie transportowane do miejsca docelowego, w którym ma stanąć dom.

Obecnie do wyboru są dwie kolekcje domów – pierwsza stworzona przez architekta Raya Kappe, druga zaprojektowana przez architekta Kierana Timberlake’a.

Mały domek można dostać za ok. $200 tys. Przy obecnych cenach mieszkań cena jest dosyć zachęcająca, tym bardziej że domy Living Homes są niezwykłe z jeszcze jednego powodu. Są one zgodne z filozofią zrównoważonego rozwoju, czyli są energooszczędne, a co za tym idzie tańsze w utrzymaniu. Co to oznacza? LivingHomes kierują się stworzona przez siebie zasadą Z6, czyli

  • zero wody (zasada 3R – reducue, reclaim, reuse – zmniejszenie zapotrzebowania na wodę, wykorzystanie wody deszczowej, wykorzystanie tzw. szarej wody)
  • zero energii (dom zużywa energię, którą sam produkuje),
  • zero odpadów (mniej odpadów budowlanych dzięki budowaniu a la lego),
  • zero “węgla” (używanie materiałów “recyklingowanych” do produkcji domów),
  • zero emisji
  • oraz zero ignorancji (uświadamianie konsumentów jak powinni korzystać z domu typu LivingHome, żeby umożliwiał on zrównoważony rozwój).

Ponadto LivingHome jako pierwszy dom w USA otrzymał platynowy certyfikat LEED (najwyższy z możliwych) przyznawany przez Amerykańską Radę Zielonego Budownictwa (USGBC).

Nie orientuję się dokładnie ile trwa budowa tradycyjnego domu, ale załóżmy że ok 1 roku. Mniej więcej tyle samo trwa też realizacja projektu LivingHome od momentu złożenia zamówienia do wprowadzenia się. Dla domów standardowych jest to 46 tygodni, a dla domów “na życzenie/budowanych na miarę” to 54 tygodnie.

Na razie domy dostępne są tylko w USA, a tak naprawdę to tylko w Kalifornii i też chyba nie całej. Fabryka LivingHomes znajduje się południowej części stanu, a im większa odległość miejsca docelowego od fabryki tym większa cena (rosną koszty transportu). Firma zapowiada, że w miarę rozwoju bedzie otwierać fabryki w innych częściach kraju. A ja mam nadzieję, że i świata.

Na koniec film, w którym Steve Glenn oraz Ray Kappe opowiadają o LivingHomes. Można też przekonać się jak wygląda w środku pierwszy dom typu LivingHome.