Posted on Jul 27, 2009

Jak sprawdzić swoją kreatywność?

Jeśli mieliście w szkole problemy z rozwiązaniem poniższych zadań, tzn. szukaliście alternatywnych rozwiązań, a nie tych o których myśleli nauczyciele, to może (podkreślam może) myślicie kreatywnie.


Na pewno “kreatywnie” myślała agencja, która z tych zadań stworzyła kampanię reklamową.

A trochę bardziej serio to jedną z moich ulubionych metod (sprawdzająych kreatywność) jest test “kręcącej się postaci”.

O co chodzi? Jest to test, który pomaga określić, która półkula mózgu jest dominująca. Lewa – odpowiedzialna za logikę, myślenie analityczne i matematyczne, myślenie werbalne i język, praktyczne tworzenie, strategie. Czy prawa – odpowiedzialna za uczucia, emocje, fantazję, symbolikę, poczucie czasu i przestrzeni, orientację, wyobraźnię, kreatywność.

Jeśli wydaje Wam się, że postać obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara dominuje u Was półkula prawa, jeśli odwrotnie wówczas dominuje półkula lewa. Co jest częstsze? Podobno więcej razy figurka kręci się w prawo. Podobno częściej kobietom (tylko 1/4 kobiet figurka kręci się w lewo). Mężczyznom też kręci się w prawo, ale tylko trochę ponad połowie.

Podobno są też osoby, którym po jakimś czasie udaje się zmieniać stronę, w którą kręci się figurka. Częściej są to kobiety. Oznacza to, że takie osoby są w stanie panować nad swoimi półkulami. Mogą świadomie zmieniać obrót postaci. Są też osoby, które widzą zmiany kierunku, ale nad tym nie panują. Twierdzą, że figruka “skacze z nogi na nogę”. A Wam w którą stronę się kręci?

Inne sposoby na sprawdzenie jak bardzo jesteście kreatywni to testy (tutaj oraz tutaj).

Plakaty via Brand Infection

Kręcąca się postać via Gizmo Watch

Na koniec możecie zapytać co to jest kreatywność. Jest to coś co się dzieje w naszej głowie, w wyniku czego powstają nowe pomysły, nowe koncepcje, nowe skojarzenia itp. Kreatywność to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego, oryginalnego.

4 Comments

 • Joanna says:

  Jeśli spojrzeć kątem oka na figurkę, czytając w tym czasie tekst, zaczyna się kręcić lewopółkulowo – lewa odpowiada za operacje werbalne. Fajnie można się tym pobawić.

 • Malgorzata says:

  http://coaching.focus.pl/2010/04/07/piec-cwiczen-na-kreatywnosc/ – polecam 5 ćwiczeń na kreatywność :) „Nie używając tak nieskończenie wspaniałego skarbu jak kreatywność – czy to z powodu nieświadomości istnienia, czy też ze względu na jej celowe unicestwienie – człowiek nie tylko ponosi stratę. Dokonuje także zdrady samego siebie.” – Masatoshi Yoshimura

 • Blaizyr says:

  Otworzyłem 10 różnych stron z tym testem i ta pani obraca się zawsze według wskazówek zegara ale na każdej stronie obraca się w inną stronę mimo to według wskazówek zegara. nie wiem jak to możliwe ale podczas koncentracji zauważam, że obraca się w obydwie strony. Względem siebie w jedną a względem mnie w drugą stronę.

 • Meg says:

  jak dla mnie to to niezła zmyłka! raz kręci się w prawo a raz w lewo… i to naprawdę! wystarczy spojrzeć na jej stopę, tą na której stoi i co jakiś czas jest to prawa stopa a potem lewa.

  czy tylko mi się tak wydaje?