Posted on Aug 1, 2009

Zapnij pasy, jedziesz za granicę

Wakacje w pełni. Pogoda może nie jest idealna (współczynnik burz jest moim zdaniem troszeczkę za wysoki), ale dla podróżomaniaków to żaden problem.

Nie znam dokładnych statystyk, ale podejrzewam, że większość naszych podróży (tych wakacyjnych i innych) ma miejsce w Europie. Wszyscy jesteśmy Europejczykami, więc jesteśmy do siebie dosyć podobni, w zachowaniu, w obyczajach. Niestety nie aż tak bardzo jak mogłoby się wydawać.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z różnicami kulturowymi, których znajomość pomoże nam uniknąć wielu niezręcznych sytuacji.

Taki pomysł mieli twórcy projektu Fasten Seatbelts (Zapnij pasy). Stworzyli serwis, który zawiera informacje o podstawowych różnicach kulturowych w krajach Europy. Na razie. Docelowo twórcy chcą zebrać informacje o każdym kraju na świecie. Projekt jest finansowany z pieniędzy departamentu Socrates-Lingua Komisji Europejskiej oraz Fortis Banku

Co zatem znajdziemy na stronie Fasten Seatbelts? Listę Rób i Nie-Rób;) wg państw oraz krótkie lekcje języków w postaci bardzo, ale to bardzo “basic survival”.

Fasten Seatbelts – Languages from Aleksandra Biolik on Vimeo.

Pomysł jest moim zdaniem bardzo fajny. Kto kiedykolwiek był za granicą wie, jak łatwo można tam popełnić gafę. Podbnie jest ze znajomością języków obcych. Nawet kilka podstawowych słów potrafi zrobic wrażenie na tzw. tubylcach. Będę obserwować rozwój tego projektu. Liczba dostępnych informacji (na razie jest ich niewiele) będzie się pewnie sukcesywnie zwiększać.

Jakie inne serwisy pomagające podróżnikom są wg Was godne polecenia? Jak korzystam jeszcze z Dopplr, ale on też nie jest zbyt bogaty w informacje, a poza tym dotyczą one raczej praktycznej strony podróżowania, czyli gdzie spać, gdzie zjeść, co zobaczyć. No i jeszcze podaje carbon footprint, czyli ile CO2 produkują nasze podróże.

I jeszcze jedno. Pakowanie. Nie wiem czy macie z tym problemy czy nie, ale zawsze jest miejsce na poprawę. Możecie skorzystać z uniwersalnej listy do pakowania.

Szerokiej drogi!