Posted on Oct 24, 2009

#FoodFilmFestival

W ten weekend (czyli 23-25 października) odbywa się w Warszawie pierwszy w Polsce przegląd filmów kulinarnych “Food Film Fest“. Organizatorzy (program kulinarny kuchnia.tv) proponują nam nietypowy weekend. Według nich, festiwal:

Ma na celu przybliżenie polskiej widowni szeroko pojętej kultury kulinarnej. Chcemy opowiedzieć o „wielkiej kuchni” i różnorodności smaków, która się w niej kryje, o jedzeniu jako jednej z największych i najbardziej dostępnych przyjemności dnia codziennego. Nie uciekamy jednak od tematów problematycznych. W programie znalazły się filmy pokazujące, jak powstaje kupowane przez nas jedzenie, jakie są skutki społeczne, środowiskowe i kulturowe uprzemysłowienia procesu wytwarzania żywności oraz jak wielki wpływ na jakość życia ma to, co kładziemy na naszych talerzach.

Wczoraj miałam przyjemność zobaczyć film “Rewolucja smaku” w reżyserii Chrisa Taylora (jednego z gości honorowych festiwalu). Film traktuje o zmianach (tych na gorsze i tych na lepsze) jakie zachodziły w systemie żywienia w USA w dwudziestym wieku.

Po projekcji odbyła się ciekawa dyskusja (albo raczej sesja pytań i odpowiedzi) z Chrisem Taylorem oraz Agnieszką Kręglicką. Dzięki temu dowiedziałam się m.in. o pomyśle “szkrzynki od rolnika“, o którym pani Agnieszka pisała w “Wysokich obcasach”.

Po dyskusji wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek oraz lampkę wina. Wszystko było wspaniałe, pyszne i pod dostatkiem. Niestety nie wiem kto przygotował te wszystkie smaczne danie.

Gdy wychodziłam z kina spotkała mnie jeszcze jedna miła niespodzianka, czyli dwie torby “schwagu”, lub jak kto woli materiałów promocyjnych. Jeśli chcecie zobaczyć co w nich było zapraszam do obejrzenia poniższego filmiku. Smacznego!

#FoodFilmFest from Aleksandra Biolik on Vimeo.

Moja ocena FoodFilmFestu jest bardzo wysoka. Świetna organizacja, fajne filmy, goście, dużo atrakcji, jedzenie, wino, prezenty. Oby więcej takich imprez w Polsce.

Jedyny zarzut jaki mam (coś musiałam znaleźć, żeby nie było tak cukierkowo) to trochę za mało materiałów multimedialnych na stronie organizatorów. Do filmiku chciałam wykorzystać animację otwarcia festiwalu, ale nie można jej nigdzie pobrać. Nawet traileru nie da się osadzić na blogu. Poza tym super!