Posted on Nov 24, 2009

McCafe – szybka kawa bez kolejki

Pisałam o wejściu Starbucksa do Polski, wypadałoby więc napisać też kilka słów o sieci kawiarni McCafe. Pierwsza kawiarnia została otwarta już ponad rok temu w Poznaniu. Obecnie jest ich niewiele więcej, bo chyba 10 w całej Polsce. Wyjaśnia to dlaczego na pierwszą McCafe natknęłam się dopiero w zeszłą niedzielę.

Mała ilość McCafe w Polsce jest spowodowana pilotowym wprowadzeniem tej marki na nasz rynek. Właściciele chcą się zorientować czy McCafe ma szansę powalczyć na rynku kawiarnianym, zdominowanym obecnie przez Coffee Heaven (i to w całej Europie Środkowo-Wschodniej). Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że McCafe nierozerwalnie kojarzy się z McDonaldem, który z kolei nie kojarzy się ze współczesnym wizerunkiem kawiarniowym, czyli “duże kubki, fotele, komputery Apple i atmosfera swobody i wolnego przemijania czasu”. O problemach z tworzeniem brandu McCafe możecie przeczytać u Pawła Tkaczyka.

Wystrój kawiarni (mieszczących się najczęściej w restauracjach McDonalds) jest odmienny od tego co normalnie prezentuje McDonalds (i to mimo zmiany wystroju wnętrz sprzed kilku lat). Są duże fotele (ale nie takie babcine). Jest schludniej, jaśniej i mimo tego, że bardzo zachęcająco – luźniej. Do stanowisk McDonalda kolejki po kilka osób każda, a tuż obok przy McCafe pustki.

Ceny kawy oscylują w granicach 5-10 złotych. I za te 5 dostaniemy małą cafe latte. Przy czym mała tutaj to jakaś mini w Coffee Heaven czy w W biegu Cafe. Do kawy oczywiście najlepiej smakuje coś słodkiego i wybór takich smakołyków w McCafe jest dosyć szeroki (patrz zdjęcie powyżej).

Smak kawy jest przyzwoity. Gorszy niż w polskich sieciach, a porównywalny ze Starbucksem. Jedyne co by mnie skłoniło do McCafe to te pustki. W momencie jak kupowałam tam kawę, w CH, W biegu i Wayne’s Coffee były kolejki. A tu zamawiałam tylko ja. Niestety kawę McCafe raczej trzeba wziąć na wynos. Na miejscu owszem są normalne kubki czy filiżanki, ale za bardzo nie ma gdzie usiąść, bo wszystkie miejsca są zajęte przez osoby z McZestawami. A nawet gdyby udało się znaleźć coś wolnego, to nie wiem jak Wam, ale mi kawa w otoczeniu zapachowym hamburgerów średnio pasuje.

Na koniec jeszcze krótka reklama McCafe, prosto z USA. Oni chyba mają jakiś sentyment do francuskiego…

2 Comments