Posted on Dec 16, 2009

Od ziarenka do tabliczki czekolady

baner1

W zeszłym tygodniu natknęłam się na artykuł Marty Gessler w Wysokich Obcasach, dotyczący ręcznie robionej czekolady.

W jednej z warszawskich cukierni można kupić czekoladę w torebce. To nie tabliczka, którą wszyscy znamy. Czekolada jest połamana na nieregularne kawałki. Kupuję ją, bo wzbudza moje zaufanie. Wygląda na ręcznie robioną.

Wtedy wydało mi się to bardzo interesujące. Tak było do wczoraj. Co się stało? Wczoraj wieczorem byłam na spotkaniu ze znajomymi, na którym dowiedziałam się, że ręcznie robiona prawdziwa czekolada jest już dostępna w Polsce. Produkowana w zakładzie pod Warszawą – w Manufakturze Czekolady. Nie tylko wygląda na ręcznie robioną, ale jest po prostu ręcznie robiona.

Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie bezpośrednio z ziarna kakaowca. Tabliczki Manufaktury Czekolady wyrabiane są wyłącznie z najwyższej jakości składników. Czekolada sprzedawana jest tylko przez miesiąc od daty produkcji – tak, aby w ręce naszych klientów trafiał tylko doskonale świeży, wyjątkowy produkt – bez konserwantów i ulepszaczy.

Pomysłotwórcami i producentami tej czekolady jest dwóch chłopaków, którzy dla swojej pasji porzucili pracę w korporacji. Od kilku miesięcy zgłębiają tajniki produkcji czekolady, eksperymentują z procesem prażenia, konszowania, temperowania (odsyłam na ich stronę – ja do wczoraj też nie wiedziałam co to znaczy), tworzą egzotyczne smaki (np. czekolada z kwiatem soli morskiej).

Na początku grudnia rozpoczęli sprzedaż pierwszej w Polsce ręcznie robionej czekolady. Naprawdę ręcznie robionej. Wszystkie pozostałe “ręcznie robione” czekolady w Polsce są produkowane z miazgi kakaowej lub z zatemperowanej czekolady.

Tomek i Krzysiek sprowadzają do Polski ziarna kakaowca z Togo, cukier z Malawi i bez dodawania zbędnych składników robią z nich fenomenalną czekoladę. Skąd wiem, że fenomenalną? Wczoraj miałam okazję spróbować wszystkich odmian, które są obecnie dostępne w ich sklepie. Ta czekolada to po prostu uczta dla podniebienia. Wiem o czym mówię, bo z niejednej tabliczki czekolady lub bombonierki jadłam w życiu czekoladę.

Od kilku dni w Manufakturze Czekolady trwa konkurs. Dla osób, które od 13 grudnia do 13 stycznia zakupią czekoladę w sklepie internetowym rozlosowany zostanie voucher na zabieg czekoladowy na całe ciało lub inny wybrany zabieg w centrum SPA Dermika lub dr. Ireny Eris o wartości 350PLN. O ile się nie mylę losem jest każda tabliczka czekolady, więc im więcej ich kupicie tym większe szanse na wygraną.

Niecierpliwym polecam odwiedzenie kilku warszawskich kawiarni, gdzie możne zakupić czekoladę z Manufaktury Czekolady oraz wypieki z miazgi kakaowej, również z Manufaktury:

  • “Bio Antidotum” – ul. Hoża 58/60, 00-682 Warszawa
  • “Cafe Femme Fatale” – ul. Grzybowska 2 lok. 7, 00-131 Warszawa
  • “Grand Cru Pod Pretekstem” – ul. Powstańców Śląskich 104, 01-466 Warszawa
  • Magiel Cafe” – ul. Stępińska vis-a-vis nr 5, 00-725 Warszawa
baner14