Posted on Oct 23, 2010

Jedzenie ma znaczenie

O tym wie chyba każdy. Można powiedzieć, że jedzenie nas określa. Ma wpływ na nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne). A co ważniejsze ma ogromny wpływ na nasze środowisko. To co jemy nie bierze się przecież znikąd. Cały system żywieniowy to jeden z głównych konsumentów energii elektrycznej i paliw.

Chciałam zwrócić Waszą uwagę na dwie interesujące infografiki traktujące o wpływie jedzenia nie na nas, ale na nasze środowisko.

Pierwsza z nich to podwójna piramida żywieniowa opracowana przez Barilla Center for Food & Nutrition. Pokazuje ona jak poszczególne grupy jedzenia (te ze standardowej piramidy) oddziałują na środowisko. Powstała ona w wyniku analizy LCA, której wyniki złożyły się na ranking ekologicznego wpływu produkowania danego rodzaju żywności. Podsumowując, im więcej jemy tego co zdrowe tym mniejszy nasz odcisk (footprint) na środowisku.

Picture 8

Druga to analiza odcisku ekologicznego poszczególnych krajów w kontekście bio-różnorodności. Została ona opracowana przez WFF. Wynika z niej, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat bogate kraje zwiększyły swój odcisk, ale również swoją bio-różnorodność. Jak? Wydaje się, że kosztem krajów biednych.

Picture 10